پردازنده قدرتمند آیفون XS می‌تواند راه را برای یک ARM MacBook هموار کند


پردازنده قدرتمند آیفون XS می‌تواند راه را برای یک ARM MacBook هموار کند

کمی بعد از ارائه آیفون XS ،XS Max و آیفون XR در ماه گذشته که همه آن‌ها مجهز به نسل بعدی چیپ‌های بیونیک A12 بودند، با توجه به تکامل چیپ‌های سری A گفته شده شد که مک‌بوک‌های ARM به زودی ارائه خواهند شد. یک مقایسه بین چیپ A12 و پردازنده‌های دسکتاپ نشان داده است که اپل به میزان قابل توجهی A12 ارزان فروخته است و تنوع در چیپ می‌تواند مک‌بوک‌ها را به سطح دیگری ببرد. 

چند هفته پیش یک مقایسه در توییتر بین آیفون XS و مک‌بوک Pro توجهات را به خود جلب کرد:

این توییت پیش از رسیدن آیفون XS  به دست کاربران پست شده بود. پیش از اینکه کسی A12  بیونیک را برای آنالیز و بنچمارک را زیر ذره‌بین قرار دهد. در یک پست فنی در یک کاربر Reddit یا نام وینتر چارم چیپ A12 را با Xeon 8176 و Core i7-6700k اینتل و AMD EPYC 7601 بر روی بنچمارک Spec2006 مورد مقایسه قرار داد. اگر شما به دنبال دانستن بیشتر درباره آیفون XS و به خصوص چیپ آن هستید این مقایسه بسیار می‌تواند مورد توجه شما قرار بگیرد. 

مقایسه بالا نشان می‌دهد که A12 اپل با توجه به سرعت ساعت پایین‌تر و مصرف انرژی کم‌تر عملکردی مشابه و یا بهتر نسبت به سایر پردازنده‌ها دارد.

وینتر چارم در ادامه توضیح می‌دهد که A12  مزایای دیگری را نیز ارائه می‌کند. از جمله این مزایا می‌توان به طراحی برای دستورالعمل‌های بیشتر در هر چرخه و کش بیشتر نسبت به برترین پردازنده‌های دسکتاپ و سرور اینتل یا AMD اشاره کرد. وی نتیجه‌گیری کرده است که A12 تقریباً به پردازنده‌های دسکتاپ و سرور x86 رسیده است. این چیزی است که به‌سختی می‌توان درباره سایر پردازنده‌های موبایل به آن اشاره کرد. 

علاوه بر این‌ها اپل اگر بخواهد می‌تواند یک مکبوک با استفاده از  A12X را بسازد. چارم در این باره می‌گوید:

“با توجه به تکامل قدرت، اپل حالا می‌تواند یک مک‌بوک `A12X را بر پایه سه هسته بدون فن 11 واتی بسازد و 6 هسته کوچک را برای عملکرد بهتر در آن قرار دهد. عمر باتری در این حالت می‌تواند فوق‌العاده باشد. در چند نسل بعد، آن‌ها ممکن است این کار را قرار دادن 8 هسته 29 واتی بزرگ و البته بر اساس سیستم خنک‌کنندگی امروزی، این کار را در یک مک‌بوک قوی‌تر انجام دهند. “

البته همه این‌ها هم‌اکنون حدس و گمان هستند. رقبای اپل هم‌اکنون درحال ساخت دستگاه‌های ویندوز بر پایه چیپ‌های ARM کوآلکوم هستند. همچنین ما گزارشاتی را نیز می‌شنویم که اپل در حال فعالیت‌هایی برای ارائه دستگاه‌های مک بر پایه ARM می‌باشد، حرکتی می‌تواند باعث کاهش اتکا آن به سیلیکون‌های اینتل شود. البته تا کنون هیچ‌کدام از این گزارشات مورد تأیید اپل قرار نگرفته‌اند.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *