ورشکستگی کمبریج آنالیتیکا، باعث و بانی رسوایی فیسبوک


ورشکستگی کمبریج آنالیتیکا، باعث و بانی رسوایی فیسبوک

در اوایل ماه جاری پس از رسوایی بزرگی که کمبریج آنالیتیکا در خصوص سوء استفاده از اطلاعات کاربران فیسبوکی راه انداخته بود، اعلام کرد که در آستانه تعطیلی قرار دارد. کمبریج آنالیتیکا با فعالیت در کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، نامزد ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 و تحلیل داده ها در کمپین او به شهرت رسید اما این شهرت برای آنها پایدار نبود.

 پس از آنکه مشخص شد این موسسه با سوء استفاده از اطلاعات بیش از 87 میلیون کاربر شبکه اجتماعی فیسبوک و ارائه تبلیغات مهندسی شده برای آنها، نقش پر رنگی در جهت دهی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داشته است، اوضاع برای آنها تغییر کرد. جنجال های پیش آمده تا آنجایی پیش رفت که مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک مجبور به عذرخواهی رسمی شد و برای رفع اتهامات خود در مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافت. مدیرعامل شرکت کمبریج آنالیتیکا، الکساندر نیکس هم پس از انتشار گزارشات بیشتر مبنی بر دخالت آنها در انتخابات استعفا داد. این شرکت همچنین اعلام کرد که در آستانه ورشکستگی قرار دارد.

رویترز امروز گزارش داده است که کمبریج آنالیتیکا روز پنجشنبه فرایند ورشکستگی را در دادگاهی در منطقه جنوبی نیویورک آغاز کرده است. در خواست اعلام ورشکستگی توسط ربکا و جنیفر مرسر، دختران میلیاردر رابرت مرسر که نیمی از هیئت مدیره را در اختیار دارند، امضاء شده است. طبق اطلاعات این درخواست دارایی موسسه در حدود 100 تا 500 هزار دلار عنوان شده، این درحالیست که هزینه های کمبریج آنالیتیکا در حدود 10 میلیون دلار برآورد شده است. این موسسه تحقیقاتی ممکن است که به دلیل ورشکستگی بسته شود، اما وزارت دادگستری و FBI همچنان پیگیر اقدامات پیشین آنها خواهند بود. مقامات بریتانیایی نیز به همین صورت به تحقیق در زمینه تخلفات کمبریج آنالیتیکا ادامه خواهند داد.

 


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *