قیمت درایو های SSD کاهش یافت


قیمت درایو های SSD کاهش یافت

دیجی تایمز خبرهای خوبی را در آخرین گزارش خود به همراه دارد که البته شاید برای کاربران ایرانی چندان تفاوتی نداشته باشد! تولید تراشه های نیمه هادی DRAM و NAND به دلیل افزایش تقاضا از سال 2016 به طور چشمگیری افزایش یافت. این افزایش تولید حتی به مرز احداث کارخانه های جدید نیز پیش رفت. خوشبختانه این افزایش تولید جلوی افزایش قیمت را گرفته و تعادل را ایجاد کرده است. بر خلاف بازار ایران، کاهش قیمت در بازارهای جهانی امری عادی است.

به گزارش DigiTimes، در 3 ماهه سوم سال 2018 شاهد کاهش قیمت 10 درصدی در بخش درایو های SSD خواهیم بود. دلیل اصلی این مسئله بالا بردن سطح تولید به بیش از تقاضا است. به دلیل افزایش تولید تراشه های NAND، قیمت نهایی درایو های SSD نه تنها کاهش یافته است، بلکه امکان کاهش قیمت آنها در ماه های آتی نیز وجود دارد.

در سال 2018، بخش بزرگی از تولید درایو های SSD به سمت مدل های NVME با مسیر PCI Express رفته و این مسیر ادامه خواهد یافت. قیمت درایو های SSD از سال 2017 تا کنون، حتی تا 50% نیز کاهش یافته است و این روند با نزول 10 درصدی ادامه خواهد یافت. دلایل بسیاری در پشت پرده این داستان و گزارش قرار دارند؛ به عنوان مثال، کاهش تولید گوشی های هوشمند و افزایش تولید تراشه های نیمه هادی. شایان ذکر است که دست کم در ماه های اخیر، قیمت درایو های SSD در بازار ایران تغییر چندانی نداشته است که دلیل اصلی آن بالا رفتن ارزش دلار به نسبت ریال است.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *