قیمت اینترنت ثابت افزایش یافت – رگولاتوری این گرانفروشی نیست


قیمت اینترنت ثابت افزایش یافت – رگولاتوری این گرانفروشی نیست

چند ماهی بود که بحث افزایش قیمت اینترنت مطرح شده بود انتظار می‌رفت که دیر یا زود چنین اتفاقی بیفتند. در هفته‌های اخیر شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت نیز پس از اپراتورهای موبایلی قیمت بسته‌های خود را افزایش دادند. این موضوع در حالی اتفاق افتاد که حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اوایل فروردین ماه اعلام کرده بود برنامه‌ای برای افزایش قیمت اینترنت موبایل و اینترنت ثابت در سال جاری وجود ندارد. از همین‌رو طبیعتاً تصمیم اپراتورها و شرکت‌ها با نارضایتی کاربران همراه بود.

طبق بررسی صورت گرفته توسط خبرگزاری مهر، مشترکی که تاکنون اینترنت با سرعت 4 مگابیت را با حجم 80 گیگبایت مصرف منصفانه، ماهانه 43 هزار تومان دریافت می‌کرد، هم اکنون برای این حجم باید 55 هزار تومان هزینه پرداخت کند. اما جالب است بدانید که وحید مختاری، مدیرکل نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی این تغییر نرخ را قانونی دانسته و گفته است:

در بررسی‌های صورت گرفته هیچ گزارشی مبنی بر گران‌فروشی شرکت‌های اینترنتی دریافت نکردیم.

افزایش قیمت اینترنت گرانفروشی نیست

مختاری در توجیه این موضوع عنوان کرد که برخی تعرفه‌هایی که از سوی سرویس دهنده‌ها اعلام می‌شود، کف مصوبات و برخی سقف مصوبات است و اپراتورها مجاز هستند در این بازه قیمتی بین کف و سقف، نرخ سرویس خود را تعیین کنند. با توجه به افزایش هزینه اپراتورها در شرایط فعلی اقتصادی، ممکن است تغییر نرخ در بسته‌های اینترنت انجام شده باشد اما این تغییرات اپراتورها، بر مبنای بازه قیمتی کف و سقف تعرفه انجام شده است.

او به این موضوع اشاره کرده که ممکن است این تغییرات از دید کاربران گران شدن باشد، اما از نظر رگولاتوری گرانفروشی نیست چرا که هنوز پایین‌تر از سقف قیمت تعیین در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات شده می‌باشد. مختاری مدعی است که البته در این میان برخی اپراتورها نسبت به دامپینگ و اعلام قیمت زیر کف اقدام می‌کنند که این مساله فضای ضد رقابتی ایجاد کرده است. اما تاکنون گزارشی مبنی بر گران‌فروشی نداشته‌ایم.

او در پایان توضیحات خود عنوان کرد که اگر مشترکی معتقد است که اپراتور بسته مورد نظر را با قیمت بالاتری نسبت به تعرفه 266 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می‌فروشد، موضوع را به 195 اعلام کند تا مورد بررسی قرار گرفته و با اپراتور متخلف برخورد شود.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *