Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

تفاوت های Fat 32 و NTFS در چیست؟

۱۰ دی ۱۳۹۶
بدون نظر

File System در یک سیستم عامل به ساختار کلی نامگذاری، ذخیره سازی و سازماندهی فایل‌ها گفته می‌شود. سیستم فایل‌ها، داده‌ها را به واحدهایی به نام Cluster تقسیم بندی می‌کنند. هر کلاستر می‌تواند فقط بخشی از یک فایل را نگه دارد‌.

یک فایل ممکن هست چندین کلاستر را به خود اختصاص دهد و مقداری فضای خالی در آخرین کلاستر بلا استفاده باقی بماند‌. کلاستر‌های کوچک می‌توانند داده‌های بیشتری در یک دیسک جای بدهند (چون فضای بلا استفاده کمتری به وجود می‌آورند) اما کلاستر‌های بزرگ، کارایی را بالا می‌برند (در کلاسترهای بزرگتر، داده‌های بیشتری می‌تواند در هر کلاستر نگهداری شود‌. بدین معنی که برای بازیابی آن، سیستم کار کمتری انجام می‌دهد و در نتیجه به طور کارآمدتر و سریعتر آن را بازیابی می‌کند) اندازه کلاستر در اندازه دیسک سختی که کامپیوتر می‌تواند پشتیبانی کند نیز نقش دارد.

ntfs Fat32 , تفاوت های Fat 32 و NTFS در چیست؟, پاس کن !

FAT32 که خلاصه شده ی File Allocation Table  میباشد اولین بار برای ویندوزهای MS-DOS 7.1 و Windows 95 OSR2 در سال ۱۹۹۶ توسط کمپانی مایکروسافت معرفی شد. این ساختار بیشترین حجم فایلی را که می‌توانست نگهداری کند ۴ گیگا بایت بود‌. همچنین در آن زمان این ساختار این امکان را به کاربرانش می‌داد تا بتوانند از FAT16 به ساختار FAT32 بیایند بدون آنکه فایل‌ها را از دست بدهند‌. این ساختار از سرعت نسبتا پایین تری برخوردار هست و امنیت آن نسبتا کمتر از NTFS هست‌.

NTFS که خلاصه شده ی New Technology File System می‌باشد اولین بار برای ویندوز‌های NT توسط مایکروسافت ارائه شد. این ساختار نسبت به ساختارهای قبلی که تا به حال وجود داشته اند مثل HPFS یا FAT از امکانات و ویژگی‌های بیشتری برخوردار بود‌. مثلا این نوع ساختار از فایل‌های metadata پشتیبانی می‌کند و کنترل امنیت حافظه را برای کاربر قرار می‌دهد‌. همچنین حجم مصرف دیسک را به خوبی مدیریت می‌کند تا کمترین فضا مصرف شود بنابر این واضح هست که این فرمت که جدیدترین فرمت ارائه شده تا حال حاضر هست از عملکرد بهتری برای استفاده ی کاربر برخوردار هست‌.

NFTS می‌تواند تعداد کلاسترهای بیشتری را نسبت به Fat32 پشتیبانی کند. در نتیجه، کلاسترهای NTFS عموما کوچک و برای حفظ فضای دیسک سخت، کارآمد هستند‌.

ntfs Fat32 , تفاوت های Fat 32 و NTFS در چیست؟, پاس کن !
فرمت FAT32 نسبت به NTFS برای فایل‌های سیستم از امنیت کمتری برخوردار هست و این به دلیل این هست که فرمت FAT32 عمل journaling را انجام نمی دهد‌. عمل Journaling  به این معناست که اگر در حین رایت کردن داده‌ها اگر به طور تصادفی منبع برق دستگاه شما قطع شود و سیستم خاموش شود شما آن داده‌ها را از دست خواهید داد‌. البته در NTFS هم این مشکل وجود دارد اما این ساختار بعد از قطع شدن برق و خاموش شدن دستگاه به آخرین مرحله از جایی که قرار داشته بر می‌گردد‌.

ساختار NTFS به حد و اندارزه ی کافی عملیات نوشتن را برای SSD انجام نمی دهد از طرفی FAT32 هم از امنیت کمی برای داده‌ها برخوردار هست و عملکرد ضعیف تری به نسبت NTFS دارد‌.

درFAT32 احتمال بیشتری برای از دست دادن فایل‌های سیستم وجود دارد‌.

در میان آنچه ذکر شد، سیستم فایل کارآمد NTFS هست‌. چون می‌تواند برای پارتیشنهای ۲ گیگابایت و بیشتر، کلاسترهای ۴ کیلو بایتی ایجاد کند، که بهترین تعادل بین سرعت عمل دیسک سخت و صرفه جویی در فضای دیسک را فراهم می‌سازد‌. و در واقع بهترین کارآیی را به سیستم می‌دهد‌.

سخنی با شما دوست عزیز: تمام آموزش‌های پاس کن ! به صورت رایگان برای شما منتشر می‌شود و رایگان خواهد ماند، همچنین برای راحتی شما هیچ‌گونه تبلیغات مزاحمی در سایت درج نخواهیم کرد، اما با توجه به افزایش حجم مطالب و تعداد کاربران، برای تامین هزینه‌های سرور (Server) و ادامه‌ی فعالیت سایت به حمایت‌های شما نیازمندیم، اگر این آموزش برای شما مفید بود و از مطالعه‌ی آن لذت بردید، میتوانید با مبلغ ناچیزی (حتی ۱۰۰۰ تومان) از ما حمایت کرده و با این کار ارزشمند خود ما را در ادامه‌ی فعالیت سایت یاری دهید…

تمامی حقوق مادی و معنوی برای پاس کن ! محفوظ میباشد.

طراحی و بهینه سازی : هاست دانلود ایران | اورداپ سرور