تفاوت ریسپانس تایم و Input Lag چیست – نکاتی مهم برای خرید مانیتور


تفاوت ریسپانس تایم و Input Lag چیست – نکاتی مهم برای خرید مانیتور

در زمان خرید مانیتور بیشتر خریداران به تمامی موارد از جمله پنل مناسب و کنتراست خوب دقت می‌کنند اما مهم‌ترین موارد را فراموش و بی اهمیت می‌دانند که در دراز مدت همین موارد بی‌اهمیت به بزرگترین مشکلشان تبدیل می‌شود.

در زمان خرید مانیتور به چه مواردی دقت می‌کنید؟ نوع پنل، کنتراست خوب، نرخ بازسازی صفحه (  Refresh rate ) و در نهایت نوع پورت‌های خروجی، اگر همینطور است پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

Response Time یا مدت زمان پاسخگویی نمایشگر

ریسپانس تایم یا همان زمان پاسخگویی صفحه یکی از مهم‌ترین موارد در خرید مانیتور است که خیلی از افراد آن را بی اهمیت می‌دانند و معمولا پنل‌هایی با زمان پاسخگویی 14 میلی ثانیه خریداری می‌کنند تا قیمت تمام شده برای آن‌ها پایین باشد اما همین 14 میلی ثانیه بعدا به یکی از بزرگترین مشکلشان تبدیل می‌شود.

Response Time یا مدت زمان پاسخگویی نمایشگر

به عکس بالا دقت کنید، سمت چپ تصویر همه چیز شفاف و بدون تاری است اما سمت راست تصویر به دلیل وجود ریسپانس تایم بالا تصویر تار شده است. شاید با خود بگویید این مورد فقط در بازی اهمیت دارد اما اینطور نیست و حتی در دیدن ویدیو نیز شما شاهد تاری در تصویر خواهید بود.

حال اصلا Response Time چیست؟ به صورت کلی مدت زمانی که طول می‌کشد یک پیکسل از طوسی به طوسی یا رنگ دیگری تغییر وضعیت بدهد را ریسپانس تایم یا زمان پاسخگویی می‌گویند

Response Time

معمولا بهترین نوع پنل از نظر پایین بودن زمان پاسخگویی TN است اما این پنل هم معایت خودش را دارد که بزگترین آن، نبود کنتراست خوب و بی روح بودن رنگ‌ها است. از طرف دیگر پنل IPS به صورت کلی دارای سرعت پاسخگویی 5 میلی ثانیه‌ای است اما خب به تازگی شاهد حضور پنل‌های IPS با ریسپانس تایم 1 میلی ثانیه نیز هستیم.

VA نیز نوع دیگری از پنل‌ها است که مابین TN و IPS قرار می‌گیرد اما زمان پاسخگویی آن معمولا بالاتر از IPS است که باز همانند IPS شاهد حضور پنل‌های VA با زمان پاسخگویی 1 میلی ثانیه هستیم.

تا به اینجای کار با مفهوم Response Time آشنا شدید، اما یکی یکی از اشتباهات بزرگ کاربران این است که Response Time را با Input Lag اشتباه می‌گیرند.

اما Input Lag چیست؟

Input Lag همانطور که از اسمش پیداست مربوط به بخش ورودی است و ربطی به ریسپانس تایم ندارد. اگر دقت کرده باشید زمانی که درحال انجام بازی هستید یا به صورت کلی درحال وب گردی هستید، مقداری تاخیر در زمان کلیک موس تا شلیک تفنگ در بازی یا اسکرول موس و پایین آمدن صفحه در مانیتور است که درحالت کلی زمان ورود سیگنال به کارت گرافیک، پردازش آن و در نهایت نمایش آن در مانیتور می‌باشد که به آن Input Lag می‌گویند.

اگر اخبار‌های دنیای بازی را دنبال کرده باشید متوجه شده‌اید که انویدیا در آخرین نسخه درایور خود قابلیتی به اسم Low Latency آورده است که به شما اجازه می‌دهد با قرار دادن این حالت روی الترا Input Lag خود را تا 33 درصد کاهش بدید.

Input Lag چیست

البته اگر کارت گرافیک شما از شرکت Nvidia نیست جای نگرانی وجود ندارد چون شرکت AMD نیز در برنامه مخصوص به کارت‌های گرافیکش این قابلیت را قرار داده است.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *