ترك اشتباهات كلافه كننده در عكاسی – بخش اول


ترك اشتباهات كلافه كننده در عكاسی - بخش اول

تا به حال شده اشتباهي در عكاسي را بارها انجام دهيد ولي ندانيد كه دقيقا چه چيزي كار شما را خراب مي‌كند؟ با مطالعه‌ي اين مطلب، متوجه برخي از اشكالات مي‌شويد و ديگر تكرارشان نخواهيد كرد. اين مطلب فقط براي تازه كارها نيست و عكاسان كار كشته و حرفه‌اي نيز با نكاتي مواجه مي‌شوند كه به آن‌ها كمك شايانی خواهد كرد.

نگه داشتن دوربين با دست

اگر مي‌خواهيد شارپ‌ترين و واضح‌ترين عكس‌هاي ممكن را ثبت كنيد، بايد حتما از سه‌پايه استفاده كنيد. به ياد داشته باشيد، حتي با وجود سه‌پايه نيز ممكن است هنگام فشردن دكمه‌ي شاتر دوربين بلرزد و عكس تار ثبت شود. براي جلوگيري از بروز اين مشكل، مي‌توانيد از گزينه‌ي self timer يا exposure delay استفاده كنيد.

استفاده‌ی دائمی از فوكوس خودكار

اینکه نقطه فوکوس کجای تصویر باشد را به دست دوربین نسپارید. دوربین شما نمی داند هدف شما شارپ کردن کدام قسمت از صحنه است و اگر چیزی در جلوی سوژه اصلی قرار داشته باشد و یا اگر پس زمینه دارای جزئیات زیاد باشد، یا اگر کنتراست قابل توجهی میان سوژه اصلی و ما بقی تصویر وجود نداشته باشد، ممکن است دوربین بر روی اشیای دیگری جز سوژه اصلی فوکوس را انجام دهد.

دوربين كه نمي‌داند شما كجا را مي‌خواهيد شارپ‌تر از بقيه ثبت كنيد. پس ممكن است با تشخيص نادرستش شما را به دردسر بيندازد. اگر خودتان فوكوس را به دست بگيريد و نقطه ي مدنظرتان را به دوربين نشان دهيد، به نتيجه‌ي بسيار بهتري خواهيد رسيد.

به ياد داشته باشيد، برای فوكوس دستي تمريناتي لازم است كه بايد آن‌ها را فرا بگيريد. براي مثال، براي فوكوس روي عناصري كه در گوشه و كنار كادر تصويرتان قرار دارد، بايد تركيب بندي جديدي در نظر بگيريد.

فراموش كردن سيستم جبران نوردهی

با اينكه استفاده از نورسنجي شبكه‌اي خوب است، اما دقت آن كم است و بهتر است براي برطرف سازي مشكلات در نوردهي، از سيستم جبران نوردهي نيز استفاده كنيد.

مطمئنا استفاده از جبران نوردهي در عكس، بسيار بهتر از آن است كه براي ويرايش آن در پردازش ثانويه، ساعت ها وقت صرف كنيد.  اگر بخواهيد آن را در پردازش ثانويه و در نرم افزار lightroom آن را ويرايش كنيد، ممكن است به خاطر زياد كردن نور عكسي كه تاريك است،‌ در تصوير نويز ايجاد كنيد. يا اگر عكسي كه زيادي روشن افتاده را بخواهيد تاريك تر كنيد، عكسي ديجيتالي و غير طبيعي به دست خواهيد آورد.

نپوشاندن چشمی دوربين

شايد نميدانستيد كه اگر درپوش چشمي يا منظره ياب را بعد از هر بار عكاسي نگذاريد، نور از اين بخش وارد دوربين مي‌شود و روي سيستم نوردهي آن، تاثير مي‌گذارد.

البته حين عكاسي نيازي به پوشاندن آن نيست. وقتي چشم خود را به منظره ياب چشمي ميچسبانيد ديگر نبايد نگران ورود نور به دوربين باشيد. اما اگر براي عكاسي از نمايشگر استفاده مي‌كنيد، نور مي‌تواند از اين بخش وارد دوربين شود و سيستم نوردهي را تحت تاثير قرار دهد.

بنابراين ممكن است در تصاوير پديده‌ي شبح وارگي و اعوجاج ديده شود و كيفيت عكس را نابود سازد.

بی دقتی در تنظيم خط افق

امروزه كه در دوربين‌هاي كنوني خط افقي مجازي وجود دارد، مي‌توانيد به راحتي خط افق دقيق و صحيحي را براي عكاسي انتخاب كنيد. خصوصا زماني كه بخواهيد از دريا يا چشم‌اندازها عكاسي كنيد.

حتي اگر دوربينتان اين قابليت را ندارد،‌ مي‌توانيد از قانون يك سوم استفاده كنيد، يا از صفحه‌ي grid نمايشگر دوربينتان كمك بگيريد. در برخي از دوربين‌هاي DSLR، منظره ياب دوربين نيز اين خطوط را دارد و به كمك آن مي‌توانيد خط افق را مشخص كنيد. حتي اگر اين قابليت ها را هم در دوربين خود نداشتيد، مي‌توانيد از نقاط فوكوسي در منظره ياب استفاده كنيد تا خط افق دقيقي را انتخاب نماييد.

البته امكان ويرايش خط افق كج در نرم افزار Light room‌ و پردازش ثانويه وجود دارد. ولي به جاي آنكه با ويرايش اينگونه‌ي عكس، كيفيت آن را بكاهيد و ساعت‌ها وقت صرف كنيد، موقع عكاسي دقت كافي به خرج دهيد.

ناديده گيری سرعت شاتر

براي تنظيم سرعت شاتر بايد فاصله كانوني خود را در نظر بگيريد. اگر بدون استفاده از سه پايه عكاسي ميكنيد، بايد سرعت شاتر را چيزي برابر يا معكوس فاصله كانوني در نظر بگيريد. براي مثال، اگر فاصله كانوني لنز شما 70 ميليمتر است، سرعت شاتر بايد چيزي برابر با 70/1 ثانيه باشد.

اگر لنز شما داراي لرزشگير است يا از گيمبال دستي استفاده مي‌كنيد، مي‌توانيد با سرعت شاتر كمتري عكاسي كنيد. البته به ياد داشته باشيد براي عكاسي از اجسام حركت، بايد از سرعت شاتر بالا استفاده كنيد تا حركات را فريز كرده و عكس را تار ثبت نكنيد.

البته در صورت نياز مي‌توانيد بيش از مقادير ذكر شده نيز سرعت شاتر را تنظيم كنيد. ولي به همان ميزان نيز بايد ميزان ISO را افزايش دهيد كه منجر به ايجاد اعوجاج و نويز در تصوير مي‌شود.

بي تفاوتي نسبت به نوع نورسنجي

حتما نوع نورسنجي را بررسي كنيد. شايد براي عكاسي از يك منظره‌ي خاص نورسنجي نامناسبي را انتخاب كرده‌ايد. اگر با نورسنجي اشتباهي به عكاسي بپردازيد، ممكن است تصوير را زيادي تاريك يا زيادي روشن ثبت كنيد.

براي مثال، اگر مي‌خواهيد نقاط مختلفي از يك صحنه را نوردهي نماييد، نبايد از نورسنجي نقطه‌اي استفاده كنيد. با نورسنجي نقطه‌اي، فقط يك نقطه از سوژه روشن مي‌شود.

استفاده نكردن از هيستوگرام

هيچوقت براي بررسي نوردهي در عكس هايتان، به نمايشگر دوربين اكتفا نكنيد. آن صفحه ي كوچك شما را به اشتباه ميندازد و هيچ وقت دقت بالايي در ارزيابي نوردهي ندارد. اما اگر از هيستوگرام استفاده كنيد، اشكالات موجود را با دقت بالايي مشاهده مي‌كنيد. مانند قبل، اينكه حين عكاسي مشكلات نورپردازي را بفهميد خيلي بهتر از آن است كه بعدا در پردازش ثانويه به اصلاح آن بپردازيد.

براي آنكه نكات بيشتري در اين باره بياموزيد، با ما در مقاله‌هاي بعدي نيز همراه باشيد.


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *