تحلیل سخت افزار: وضعیت Intel با اطلاعات جدید جور در نمی‌آید


تحلیل سخت افزار: وضعیت Intel با اطلاعات جدید جور در نمی‌آید

با توجه به اطلاعات اخیر، می دانیم که پردازنده های Comet Lake پاسخ کوتاه مدت “اینتل” به پردازنده های AMD Ryzen 3000 هستند؛ اما این تنها اقدام این شرکت برای دفع حمله رقیب نبوده و حالا با توجه به اسلاید های درز کرده به بیرون، می دانیم که اینتل خود را برای یک عملیات بزرگتر آماده خواهد کرد.

پردازنده های Ice Lake-S و Comet Lake پاسخ های کوتاه و بلند مدت؛ تحلیل اولیه ما چیست؟

باید با یک تحلیل ابتدایی آغاز کنیم؛ تا آنجایی که می دانستیم، اینتل پردازنده های 14++ سری Comet Lake را برای پاسخ سریع به پردازنده های Ryzen 3000 معرفی خواهد کرد که دارای پرچمدار 10 هسته ای خواهد بود؛ تا به اینجای کار مطمئن هستیم که اینتل با وجود لیتوگرافی 14 نانومتری، به طور حتم رقابت با پردازنده های Comet Lake را در خود دیده است که اقدام به چنین عرضه ای می کند.

از سوی دیگر می دانیم که Comet Lake بر روی یک سوکت جدید موسوم به LGA 1159 سوار است که این به معنی پایه های بیشتر و استفاده از یک مدار VRM با چیپست های تازه وارد است که عملا امکان نصب آنها در مادربردهای LGA 1151 را ناممکن خواهد کرد. در قدم بعدی، می دانیم که Intel با پردازنده های کلاس لپ تاپ Ice Lake ثابت کرده است که به لیتوگرافی 10 نانومتری دست یافته و از این رو هر لحظه امکان دارد که آنها در حد دسکتاپ هم توسعه دهد و یا حتی توسعه داده باشد.

در بخش دیگر این تحلیل کوتاه، به این مسئله می رسیم که اینتل قیمت پردازنده های Comet Lake را به قدری کاهش داده است که تقریبا در تاریخ این شرکت بی سابقه است! آن هم مدیون معرفی ZEN2ها خواهیم بود. تمام این موارد به نفع کاربران است. در ادامه به نکته دیگری می رسیم؛ اگر اینتل قصد عرضه پردازنده های Comet Lake را دارد، پس در طولانی مدت چه اقدام دیگری را در دستور کار خود قرار داده است؟

اسلاید های جدید که به بیرون نشت کرده اند، نشان می دهند که بر خلاف چیزی که تا کنون تصور می شد، پردازنده های Comet Lake ممکن است برای اواخر سال 2019 و یا اوایل سال 2020 برنامه ریزی شده باشند. این اطلاعات از یک سو قابل قبول و از سوی دیگر غیر قابل باور است؛ هر چند که اینتل می داند که پردازنده های نسل نهم این کمپانی در بازی ها از پردازنده های Ryzen 3000 به مراتب جلوتر هستند، اما داستان خرید یک CPU تنها به بازی ختم نشده و از این رو می تواند در برابر حریف کم بیاورد.

این سناریو می تواند حالت دوم دیگری هم داشته باشد؛ اسلاید های جدید که از سوی منابع هنگ کنگی منتشر شده اند، دست کم در تاریخ عرضه پردازنده های Comet Lake اشتباه کرده اند. اما حداقل در تاریخ عرضه پردازنده های Ice Lake درست حدس زده اند. به گفته این منابع اینتل پردازنده های 10 نانومتری کلاس دسکتاپ Ice Lake را برای 3 ماهه سوم سال 2020 وارد بازار می کند. پس در صورتی که اینتل پردازنده های Comet Lake را تا ماه های آتی وارد بازار نکنند، یک دردسر بزرگ برای خود خواهد داشت؛ از این رو احتمال عرضه آنها در کوتاه مدت، طبق داده های پیشین، احتمال قوی تری دارد.

داستان پردازنده های Ice Lake چیست؟

به گفته این منابع در داده های جدید، پردازنده های Ice Lake با لیتوگرافی 10 نانومتری، برای 3 ماهه سوم سال 2020 خواهند آمد؛ آنها از یک سوکت جدید موسوم به LGA 1200 استفاده می کنند که اولین بار است نام آن را می شنویم.

ادامه این مطلب و تحلیل را در قسمت دوم برای شما عزیزان شرح خواهیم داد…


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *