Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

با تفاوت های حافظه SSD و HDD آشنا شوید

۱۰ دی ۱۳۹۶
بدون نظر

اگر اهل تکنولوژی باشید حتما تا به حال با نام‌های SSD و HDD مواجه شده اید، حافظه‌ها یکی از مهمترین قسمت‌های تشکیل دهنده رایانه‌ها هستند با پیشرفت تکنولوژی هر کدام از قطعات تشکیل دهنده وسایل الکترونیکی نیز پیشرفت میکنند، یکی از این قطعات حافظه رایانه‌ها میباشند که با تغییر و تحول زیادی مواجه گشته اند، در ادامه با پاس کن ! همراه باشید تا به بررسی تاریخچه و تفاوت‌های حافظه‌های SSD و HDD بپردازیم.
هادر درایو‌های ابتدایی (HDD = Hard Disk Drive) که به آن‌ها درایو دیسک سخت نیز گفته میشود از کنار هم قرار گرفتن تعدادی دیسک (صفحه‌ی دایره‌ای شکل) تشکیل میشوند، اطلاعات روی صفحات با استفاده از یک “هد” خوانده میشود و همان هد وظیفه نوشتن و پاک کردن اطلاعات روی دیسک‌ها را نیز بر عهده دارد.

حافظه‌های HDD چگونه عمل میکنند‌؟

اگر شما در رایانه خود از این نوع حافظه استفاده میکنید، پس از روشن کردن سیستم این اتفاقات در حافظه HDD کامپیوترتان رخ میدهد:
۱) دیسک‌های موجود در هارد شروع به چرخش میکنند.
۲) هد به کمک بازوی الکترونیکی خود بر روی این صفحات قرار میگیرد.
۳) هنگامی که بر روی یک فولدر کلیک میکنید کنترلر حافظه جایگاه اطلاعات مورد نظر شما را در دیسک تشخیص داده و بازوی الکترونیکی را بر روی آن قرار میدهد.
۴) حالا که هد روی دیسک مورد نظر قرار گرفته شروع به خواندن اطلاعات میکند و رایانه اطلاعات مورد نظرتان را به شما نمایش میدهد.

همه این مراحل برای حذف، تغییر، یا افزودن اطلاعات نیز انجام میشوند.

سخت افزار حافظه SSD HDD , با تفاوت های حافظه SSD و HDD آشنا شوید, پاس کن !

نمایی از یک حافظه HDD

چرا حافظه‌های HDD مناسب نیستند‌؟

همانگونه که در مراحل بالاتر برای شما توضیح دادیم و در تصویر نیز مشاهده میکنید، دیسک‌ها در حافظه‌های سخت میچرخند، این چرخش علاوه بر اینکه سر و صدا ایجاد میکند، انرژی بیشتری لازم دارد و همچنین باعث ایجاد حرارت میشود.

عمل خواندن اطلاعات با حرکت بازوی الکترونیکی انجام میشود، در این مرحله نیز کمی وقت صرف میشود تا هد از جای قبلی خود حرکت کند و به دیسکی برود که اطلاعات شما در آن قرار دارند.

حافظه‌های HDD نسبت به ضربه و حرکت حساسیت بیشتری دارند، هنگامی که رایانه شما روشن هست و هد بر روی دیسک حافظه قرار دارد با یک ضربه یا تکان شدید میتواند به صفحات دیسک آسیب رسانده و باعث از دست رفتن تمام یا بخشی از اطلاعات شما شود (به همین دلیل نباید کیس رایانه روشن خود را تکان دهید) هنگامی که کامپیوترتان را خاموش میکنید یا آن را روی حالت Hibernate قرار میدهید هد حافظه از روی صفحات دیسک برداشته میشود ولی باز هم نباید تکان یا ضربه شدیدی به حافظه HDD وارد شود چرا که امکان آسیب به آن وجود دارد.

حافظه‌های SSD چگونه کار میکنند‌؟

در حافظه‌های SSD دیگر خبری از دیسک و بازوی الکترونیک و … نیست، این نوع حافظه‌ها ساختاری شبیه به فلش مموری‌ها دارند، اطلاعات در شبکه‌های سلولی ذخیره میشوند و درنتیجه نسبت به درایوهای سخت بسیار سریع تر، کم مصرف تر و خنک تر هستند و به همین علت در لپ تاپ‌ها و رایانه‌های امروزی از این نوع حافظه‌ها استفاده میشود.

سخت افزار حافظه SSD HDD , با تفاوت های حافظه SSD و HDD آشنا شوید, پاس کن !

نمایی از یک حافظه SSD

همانگونه که در تصویر نیز مشاهده میکنید در این نوع از حافظه‌ها خبری از دیسک، بازوی الکترونیک و … نیست و این امر به بهینه تر شدن حافظه‌های SSD کمک میکند‌.

سخنی با شما دوست عزیز: تمام آموزش‌های پاس کن ! به صورت رایگان برای شما منتشر می‌شود و رایگان خواهد ماند، همچنین برای راحتی شما هیچ‌گونه تبلیغات مزاحمی در سایت درج نخواهیم کرد، اما با توجه به افزایش حجم مطالب و تعداد کاربران، برای تامین هزینه‌های سرور (Server) و ادامه‌ی فعالیت سایت به حمایت‌های شما نیازمندیم، اگر این آموزش برای شما مفید بود و از مطالعه‌ی آن لذت بردید، میتوانید با مبلغ ناچیزی (حتی ۱۰۰۰ تومان) از ما حمایت کرده و با این کار ارزشمند خود ما را در ادامه‌ی فعالیت سایت یاری دهید…

تمامی حقوق مادی و معنوی برای پاس کن ! محفوظ میباشد.

طراحی و بهینه سازی : هاست دانلود ایران | اورداپ سرور