اولین SSD جهان با اینترفیس PCI-E 4.0 از سوی گیگابایت معرفی می شود!


اولین SSD جهان با اینترفیس PCI-E 4.0 از سوی گیگابایت معرفی می شود!

همانطور که می دانید این روزها بحث افزوده شدن اینترفیس نسل چهارم PCI Express با نام PCI-E 4.0 بسیار داغ دنبال می شود؛ ظاهرا این باس برای اولین بار در پلتفرم AMD Ryzen 3000 مشاهده خواهد شد؛ چرا نباید سخت افزارهای مبتنی بر این اینترفیس در “کامپیوتکس 2019” رویت نشوند؟

اولین SSD مبتنی بر PCI-E 4.0 در کامپیوتکس 2019 از سوی گیگابایت!

کمپانی گیگابایت به صورت رسمی تائید کرده است که در کامپیوتکس 2019 اولین سالید درایو با پشتیبانی از اینترفیس PCI-E 4.0 را معرفی خواهد کرد؛ این محصول برای سیستم های حرفه ای در نظر گرفته شده و از پروتکل NVME پیروی خواهد کرد. ویژگی دیگر این سالید پشتیبانی از درگاه های SSD M.2 است که البته تا کنون بالاترین باس موجود برای این سالید ها PCI-E 3.0 x8 است که البته در اکثر موارد حداکثر باس PCI-E x4 برای آنها در نظر گرفته شده است.

به گفته ی گیگابایت، سرعت این SSD به 5 گیگابایت در ثانیه، یعنی 5000 مگابایت در ثانیه خواهد رسید! هر چند که تمام جزئیات به کامپیوتکس واگذار شده است، اما می توان اینطور نتیجه گرفت که Phison هم به دنبال تولید یک کنترلر سالید بر اساس اینترفیس PCI-E 4.0 رفته و دست کم چند مدل را تا کنون به سازندگان معرفی کرده است.

اولین SSD مبتنی بر PCI-E 4.0

یکی از این کنترلها E16 بود که در ژانویه 2019 به ثبت رسیده بود. پیشبینی می گردد که این سالید ها از تراشه های 96 لایه مانند NAND TLCهای جدید Micron مجهز باشند. به هر حال امیدواریم که با وضعیت کنونی بازار، کاربران ایرانی از فناوری سخت افزاری جهانی عقب نمانند!


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *