اختصاصی: دست ایرانی ها از کارت گرافیک های جدید دور شد!


اختصاصی: دست ایرانی ها از کارت گرافیک های جدید دور شد!

همانطور که می دانید، انویدیا به تازگی کارت گرافیک های NVIDIA GeForce RTX 20 را در 3 مدل معرفی کرده است؛ در طول این هفته ها، با اخبار این محصولات در خدمت شما عزیزان بودیم؛ حال مدتی از ورود این محصولات به بازار ایران می گذرد؛ برخی از کمپانی های داخلی با ورود کارت گرافیک های سفارشی NVIDIA GeForce RTX 20، خرید این مدل ها را برای کاربران، گیمرها و علاقمندان داخلی فراهم کرده اند. اما این سوال وجود دارد که چند نفر امکان خرید چنین محصولاتی را دارا هستند؟

بگذارید خیالتان را راحت کنیم، برای خرید کارت گرافیک های NVIDIA GeForce RTX 20، باید هزینه خرید یک اتومبیل را کنار بگذارید! هر چند که برخی از فروشگاه های آنلاین از موجود کردن این مدل ها پرهیز کرده اند، اما عده ای دیگر که در سبد کالای خود این کارت گرافیک ها را قرار داده اند نیز با تفاوت قیمتی چشمگیر، ما را متعجب کرده اند! می دانیم که در این میان، اوضاع نابسامان اقتصادی و افزایش شدید ارزش دلار و ارزهای خارجی به نسبت ریال، مقصر اصلی داستان است.

بیش از هر عامل دیگری، افزایش ارزش ارزهای خارجی در 9 ماه اخیر بوده است که خرید بسیاری از قطعات سخت افزاری را برای کاربران ناممکن ساخته و حالا که شاهد کاهش قیمت نسبی هستیم، بازهم تاثیر ماه های اخیر در بازار کامپیوتر ملموس است. با گپ و گفتی دوستانه که با چند مدیر فروش وب سایت و مراکز فیزیکی خرده فروشی کشور داشتیم، کمبود خرید کاربران را عامل بی میلی موجودی بیشتر و تنوع مدل می دانند. بر خلاف نسل پیشین (Pascal) که در بدو ورود به بازار ایران به دلیل قیمت نسبتا مناسب خود از فروش بالایی برخوردار بود، کارت گرافیک های Turing با قیمت های نجومی خود، دست بسیاری از گیمرهای ایرانی را خود دور نگاه داشته اند.

(مثال: اختلاف قیمت چشمگیر دیجی کالا و آریا کامپیوتر)

از سوی دیگر، اگر قید فناوری های اختصاصی و خاص RTX را بزنید، در حال حاضر پرچمداران GTX 1000 با قیمت بسیار پایین تر، از ارزش خرید بالایی برخوردار هستند. همانطور که گفته شد، تفاوت برچسب قیمت در بین فروشگاه ها نیز یک مسئله سوال برانگیز است! این اختلاف قیمت که گاها به چند میلیون تومان نیز می رسد، به خودی خود نشان از ضعف مدیریت بازار در این زمینه دارد. آیا شما می توانید کارت گرافیکی به مبلغ 17 الی 30 میلیون تومان را خریداری کنید؟


منبع : سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *