Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

آموزش PHP، آشنایی با دستورات خروجی و چاپ

۱۰ دی ۱۳۹۶
بدون نظر

یکی از مهم‌ترین دستوراتی که در هر زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد دستورات خروجی (چاپ) می‌باشد، از این دستورات برای نمایش نتایج حاصل از پردازش اطلاعات، داده‌ها، مقادیر، رشته‌ها و… استفاده می‌شود، می‌توان گفت بدون وجود این دستور عملا یک زبان برنامه‌نویسی بدون کاربرد خواهد بود، در ادامه با پاس کن ! همرا باشید تا با سینتکس (قواعد نگارش) و کاربردهای این دستور آشنا شویم.

پی اچ پی , آموزش PHP، آشنایی با دستورات خروجی و چاپ, پاس کن !

 

برای نمایش یک مقدار یا نوشته به کاربر در زبان PHP از دستورات 
echo یا 
print استفاده می‌کنیم، توصیه‌ی ما این‌ هست که تا حد امکان از دستور echo استفاده کنید زیرا این دستور بهینه‌تر بوده و سریع‌تر پردازش می‌شود، همچنین امکان دریافت چندین پارامتر را دارد در حالی که دستور print مانند یک تابع عمل کرده و تنها امکان دریافت یک پارامتر ار دارد.

سینتکس (Syntax) دستور echo به شکل زیر هست:

همانگونه که مشاهده می‌کنید برای نمایش یک خروجی به کاربر ابتدا کلمه‌ی کلیدی 
echo را نوشته و با یک فاصله پس از آن خروجی مورد نظر خود را می‌نویسیم (این خروجی می‌تواند یک متغیر، رشته، عملیات ریاضی و… باشد) (با مفهوم متغیر در آموزش‌ بعدی آشنا می‌شوید)

رشته چیست؟ هر نوع نوشته (متن، کلمه و…) که به طور مستقیم به کاربر نمایش داده می‌شود یک رشته یا مجموعه‌ای از کارکترها نامیده می‌شود، شما باید رشته‌ها را میان علامت تک‌کوتیشن (‘) یا دابل‌کوتیشن (“) قرار دهید.

کوتیشن چیست؟

علامت (‘) تک‌کوتیشن یا سینگل کوتیشن نامیده می‌شود برای نوشتن آن صفحه کلید را در حالت انگلیسی قرار داده و کلید “گ” را بفشارید.

علامت (“) دابل کوتیشن نامیده میشود برای نوشتن آن صفحه کلید را در حالت انگلیسی قرار داده و به طور همزمان کلید‌های Shift و حرف “گ” را بفشارید.

تفاوت تک‌کوتیشن و دابل کوتیشن در زبان PHP چیست؟ از تک‌کوتیشن زمانی استفاده می‌کنیم که قصد داریم رشته‌ی مورد نظر بدون هیچ‌گونه پردازشی در خروجی نمایش داده شود، اما از دابل کوتیشن برای نمایش رشته و پردازش متغییرهای موجود در آن استفاده می‌کنیم.

نمونه‌ای از کاربرد دستور 
echo را در قطعه کد زیر مشاهده می‌کنید:

خروجی این دستور به صورت زیر خواهد بود:

این دستور را با تک‌کوتیشن نیز می‌توانید بنویسید:

خروجی این دستور نیز به شکل زیر خواهد بود:

 همانگونه که گفتیم بهتر هست برای نمایش خروجی از دستور echo استفاده کنید، هر چند print نیز میتواند این کار را برای شما انجام دهد:

خروجی این کد نیز به صورت زیر هست:

دستور خروجی در پی‌اچ‌پی به کوچک و بزرگ بودن حروف حساس نیست:

خروجی تمام این دستورات به صورت زیر هست:

همانگونه که گفتیم این دستور به کوچک و بزرگ بودن حروف حساس نیست، اما توصیه‌ی اکید ما این هست که همیشه کلمات کلیدی را با حروف کوچک بنویسید.

از آن‌جایی که زبان پی‌اچ‌پی یک زبان طراحی صفحات وب هست بنابراین برای استفاده‌ی کامل از آن باید تاحدودی با زبان HTML نیز آشنایی داشته باشید، برای این منظور می‌توانید به مجموعه آموزش‌های اچ‌تی‌ام‌ال در پاس کن ! مراجعه کنید.

یادآوری: در زبان اچ‌تی‌ام‌ال از تگ <br> برای درج فاصله‌ی عمودی (اینتر) استفاده می‌کنیم، همین تگ را می‌توانید در خروجی دستورات PHP نیز استفاده کرده و متن خروجی خود را خواناتر کنید.

به مثال زیر توجه کنید:

خروجی این کد به صورت زیر خواهد بود:

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید توانستیم به کمک تگ 
<br> زبان اچ‌تی‌ام‌ال، میان رشته‌های خروجی PHP فاصله‌ی عمودی (اینتر) درج کنیم، استفاده از سایر تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال نیز به همین صورت انجام می‌شود، مثلا کد زیر را ببینید:

خروجی این کد به صورت زیر خواهد شد:

همانطور که متوجه شدید میتوانید از تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال نیز در خروجی دستورات خود استفاده کنید، اما برای این‌کار باید با زبان HTML آشنایی نسبی داشته باشید، توصیه ما این هست که اگر با اچ‌تی‌ام‌ال آشنا نیستید ابتدا آن را بیاموزید و سپس وارد حوزه‌ی پی‌اچ‌پی شوید، هرچند بدون اچ‌تی‌ام‌ال نیز می‌توانید با مفاهیم پی‌اچ‌پی آشنا شوید ولی برای برنامه‌نویسی پروژه‌های بزرگ وب علاوه بر PHP به ‌HTML، CSS، JavaScript و… احتیاج خواهید داشت! 

سخنی با شما دوست عزیز: تمام آموزش‌های پاس کن ! به صورت رایگان برای شما منتشر می‌شود و رایگان خواهد ماند، همچنین برای راحتی شما هیچ‌گونه تبلیغات مزاحمی در سایت درج نخواهیم کرد، اما با توجه به افزایش حجم مطالب و تعداد کاربران، برای تامین هزینه‌های سرور (Server) و ادامه‌ی فعالیت سایت به حمایت‌های شما نیازمندیم، اگر این آموزش برای شما مفید بود و از مطالعه‌ی آن لذت بردید، میتوانید با مبلغ ناچیزی (حتی ۱۰۰۰ تومان) از ما حمایت کرده و با این کار ارزشمند خود ما را در ادامه‌ی فعالیت سایت یاری دهید…

تمامی حقوق مادی و معنوی برای پاس کن ! محفوظ میباشد.

طراحی و بهینه سازی : هاست دانلود ایران | اورداپ سرور